Блог

Бренди, які найбільше забруднювали довкілля пластиком у 2019 році

By 13/01/2020 No Comments

Некорисні «копалини» Евересту

 На схилах Евересту вчені знайшли мікропластик. Він «добрався» навіть до майданчика, що розташований на висоті понад 8 км. Поки що концентрація його невелика, але з припливом туристів на схили такої омріяної багатьма гори все може змінитись. Тому що пластик входить до складу матеріалів, з якого виготовляють спорядження, і при ходьбі хоч-не-хоч з одягу його частинки потрапляють у сніг.

Але виробники спорядження для альпіністів не входять до топ-виробників пластикового сміття.

 ТОП-виробники пластикового сміття

Головними компаніями-«постачальниками» виявились знайомі бренди: Coca-Cola, PepsiCo і Nestle.

«Дослідження», хто виробляє більш пластикового сміття, щороку проводять волонтери руху Break Free From Plastic.

Десятки тисяч людей підраховують знайдений пластик під час міжконтинентального прибирання. Наприклад, у 2019 році на акцію вийшли понад 72 тис волонтерів у 50 країнах світу. У топ брендів, чиї упакування забруднюють планету, увійшли, крім вказаних, Mondelēz International, Unilever, Mars, P&G, Colgate-Palmolive, Phillip Morris і Perfetti Van Melle.

«Корпораціям потрібно терміново почати робити більше для вирішення кризи, яку вони створили, — каже координатор руху Break Free From. — Постійна залежність від одноразової пластикової упаковки означає, що величезна кількість пластику постійно потрапляє у навколишнє середовище, і переробка не вирішує проблему».

Але деяких не лякають дві-три пластикові пляшки на подвір’ї, і майбутні катаклізми здаються такими далекими. А чи  буде воно так після цих цифр.

Шокуюча математика пластику

Дійсно, коли ми бачимо декілька пляшок, які потім забирає сміттєвоз, проблема не здається глобальною. Але потрібно дивитись за межі свого двору, щоб побачити, яку катастрофу ми створюємо, та й ще платимо за неї.

  • Лише за останні 10 років пластику було виготовлено більше, ніж за минуле сторіччя. Тут можна згадати Колю Герасимова з «Гості з майбутнього», який йшов зі скляними пляшками в магазин за кефіром. Цікаво, чи здивувалась би Аліса, потрапивши у наш час?
  • Приблизно половина пластику, що ми викидаємо, не перероблюється! І щорічного пластикового сміття вистачить, щоб обгорнути планету 4 рази. Ось так ми придушуємо землю пластиковим обгортанням. Ось і парниковий ефект.  
  • Кожен рік ми використовуємо 500 млрд пластикових пакетів! Мабуть, нам дійсно мало сміття у житті.
  • Майже 50% пластику «живе» в океані. Це дрейфуючі вбивці флори і фауни. Ось ви викинули пляшку, а вона вбила тварину.
  • Майже 45% морських птахів, понад 20% китоподібних, усі морські риби та черепахи мають в організмі частки пластику.

А ось ще декілька шокуючих фактів.

  • Для того, щоб відбулось розчеплення пластмас, потрібно десь 1000 років. Іноді вистачає «всього» 500.
  • Зараз у тому чи іншому стані існує майже увесь пластик, який був колись виготовлений. А тепер уявіть, якщо ми лише за останні роки виготовили його більше, ніж за минуле століття, то що станеться через 20 років?
  • Деякі сполуки, що є у пластику, можуть змінювати наші гормони. А це вже дуже пряма шкода людині. Більш того, ці речовини поглинаються нашим тілом.

Ось так пластик стає у прямому сенсі невід’ємною частиною нашого життя.

Що робити?

Намагатись змінювати звички. І керуватись формулою, ні що простіше для мене, а що корисніше.

А корисніше використовувати скляні контейнери. Корисніше до магазину ходити з багаторазовими торбинками.

Відмовтесь від багаторазового пластикового посуду. А коли купуєте каву навиніс, якщо є змога, не беріть соломинки та кришечки.

Обирайте зручні та яскраві ланчбокси з нешкідливих матеріалів. Скажіть ні поліетилену.

Намагайтесь віднайти альтернативу пластиковим предметам, що використовуєте у побуті. З більш якісного матеріалу вони й прослужать довше.

 Пам’ятайте, що попит породжує пропозицію. Якщо ми зможемо поступово відмовитись від пластику: сьогодні від соломинки, завтра — від одноразового пакетика, то ми вже зробимо щось дійсно корисне для планети.

І не викидайте сміття у водойма, у лісах, парках та на галявинах. Та навіть на вулицях. Донесіть ту пляшку до смітника. Хай це буде ваш особистий щоденний подвиг.

 

Читайте також:

Як пов’язані щастя та… сміття?..

ПЕРЕДЗВОНІТЬ МЕНІ
+
Передзвоніть мені!