Блог

Прощання з льодовиками

By 25/03/2020 No Comments

Іноді білим ведмедям щастить, і вони знаходять їжу у смітті. Але переважна більшість тварин виглядає, як-то кажуть, шкіра та кістки.  Вчені б’ють на сполох, вже скоро білі ведмеді зникнуть. І Умка залишиться світлим спогадом про тварин, які «катались» на льодяних брилах… Брилах, які тануть з шокуючою швидкістю.

 Як швидко зникає третій полюс

На Тибетському плато, який називають Третім полюсом, розташований найбільший запас прісної води за межами полярних льодовиків. Але ці льодовики зникають з неймовірною швидкістю. 

Спостереження за таненням ведуться з 50-х років минулого століття. За майже 70 років найбільший льодовик на північному сході Тибетського нагір’я відступив на 450 метрів. Загальна площа зменшилась на 7%.

Причина дуже проста — збільшення температури у регіоні «лише» на 1,5 °С через глобальне потепління.

Чим це загрожує планеті? Через танення льодовиків снігопадів і дощів в регіоні стало набагато менше. Місцеві фермери можуть зіткнутись з дефіцитом води. А це спричинить голод, розповсюдження різних хвороб, зникнення тварин.

Що затоплять льодовики Гренландії

Льодовики Гренландії  можуть танути швидше, ніж передбачали вчені в своїх самих песимістичних прогнозах. 

Група дослідників з Данії та Великобританії використовувала знімки та інші дані, щоб оцінити, скільки льоду було втрачено з гренландських льодовиків у 20 столітті. Було встановлено, що три найбільших льодовики — Якобсхавн Ісбре, Кангерлуссуак і Хельхейм — втратили майже 3 трлн т. льоду, починаючи з 1900 року.

І темпи зникнення льодовиків лише зростають.  «Найгірший сценарій недооцінений. Втрати льоду можуть бути в три або чотири рази більше, ніж раніше передбачалося», — зазначають вчені.

Чим це загрожує планеті? Площа крижаного покриву Гренландії в сім разів більше за площу Великобританії. А товща його може досягати 2-3 км. Якщо цей лід розтане, рівень світового океану підніметься на 7 метрів.

Звісно, це не станеться завтра. Але навіть невелике прискорення танення в найближчі роки може спричинити затоплення країн. Серед багатьох найбільш уразливих регіонів Бангладеш, Флорида, східна Англія.

І не варто забувати, що це стане причиною зникнення певної флори та фауни.

Що кажуть NASA про Східну Антарктику

У Східній Антарктиці почав танути найглибший льодовик у світі.

Як повідомляє BBC, каньйон Денман в Східній Антарктиці – найглибша на Землі ущелина, яка досягає 3500 метрів нижче рівня моря. Каньйон заповнений повністю льодом, який, як кажуть в NASA, має значну вразливість до танення.

Чим це загрожує планеті? Учених дуже турбує ця тенденція: якщо лід в каньйоні повністю розтане, то середній рівень моря підніметься на півтора метра.

«Як швидко це може статись? Важко сказати, оскільки в гру вступає багато факторів. Наприклад, вузькість каналу, по якому відступає льодовик, може уповільнити відступ», – пояснюють вчені.

Катастрофа неминуча?

Експерти зазначають, що вже зупинити танення льодовиків неможливо, але можна намагатись знизити швидкість їх зникнення.

Щоб протистояти цій тенденції, вчені пропонують або встановлювати штучні бар’єри, які будуть ізолювати теплу воду від льодовиків, або систему з невеликих пагорбів, які будуть зупиняти айсберги.

Але насамперед необхідно зменшити викиди в атмосферу. Тому кожна людина повинна дбайливо ставитись до довкілля, до природних ресурсів. Не виключно, що страшні картинки, які малюють вчені, стануть дійсністю не через сотні років, а дуже скоро.

 

Читайте також:

У Mazda розповіли про жахливу шкоду від електрокарів

Екологічна усвідомленість: ми не царі природи, ми з нею — єдине ціле

 

ПЕРЕДЗВОНІТЬ МЕНІ
+
Передзвоніть мені!